• Wybierz język:
Ryzyko moralne a wiosna i jesień zachodu

Ryzyko moralne a wiosna i jesień zachodu

Autor: Kazimierz Tarchalski
(komentarze: 0)
ISBN: 978-83-62259-43-4 Okładka: miękka
Liczba stron: 351 s. Rok wydania: 2013
Cena: 55.00 zł

Ryzyko moralne: wiosna i jesień Zachodu szkicuje główne stadia wysiłków ludzkości od hordy i plemienia do nowoczesnego państwa opartego o rządy prawa i wolności obywatelskie. Przedstawia kluczowe etapy wzrostu Zachodu: poprzez starożytny Izrael, greckie miasta-państwa, Rzym, chrześcijaństwo, feudalizm europejski, renesans, reformację i kontr-reformację, oświecenie, kapitalizm i globalizację.


Książka podkreśla te cechy Zachodu, które prowadziły do sukcesu w zmaganiach konkurencyjnych z innymi cywilizacjami. Przypomina i opisuje wartości, zwyczaje, prawa i instytucje, które przyczyniły się do relatywnego suckesu Zachodu w sferze ekonomicznej, naukowej oraz, w wielu przypadkach, także na obszarze kultury. Jednakże, jako produkt uboczny tego sukcesu, pojawiła się swego rodzaju arogancja, która prowadzi do erozji wielu przewag Zachodu, a w szczególności zasady równowagi między prawami i obowiązkami obywatela. „Niczego zanadto” ostrzegali starożytni Grecy.
Książka szkicuje główne symptomy i mechanizmy dekadencji Zachodu, przejawiające się m. in. w powstaniu państw totalitarnych w I połowie XX wieku oraz powstaniu kontr-kultury, ekstremalnego indywidualizmu, źle pojętego multikulturalizmu i nieograniczonych w czasie „akcji afirmatywnych” w II połowie XX wieku. Polityka multikulturalizmu i tolerancja nietolerancji dobrze ilustruje utratę wiary elit Zachodu w jego w uniwersalne wartości i tym samym subsydiuje wrogiego politycznego przedsiębiorcę, w tym barbarzyństwo terroryzmu.
Końcowa część książki omawia konsekwencje kulturowe i fiskalne późnego „państwa opiekuńczego”, w znacznej części opartego o mechanizm ryzyka moralnego.
Obecny kryzys peryferyjnych gospodarek strefy euro, przedłużająca się recesja oraz prognozy kilkuletniej stagnacji gospodarczej Europy zachodniej dobrze ilustrują główne tezy książki.


Książka powinna zainteresować studentów historii cywilizacji oraz kierunków filozoficznych, socjologicznych i ekonomicznych oraz osób szukajacych wyjaśnienia wielu problemów, z jakimi borykają się społeczeństwa i elity Zachodu.

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna            Pozytywna

Przepisz kod z obrazka: