Unconventional Logics In Decision Making
Od Autora
W książce rozważam zastosowanie niestandardowych narzędzi logicznych dla analizy masywnie równoległego i współbieżnego procesu podejmowania decyzji. W szczególności proponuję logikę illokucyjną jako narzędzie adekwatnie opisujące proces podejmowania decyzji, natomiast masywnie równoległą teorię dowodów oraz wielopoziomowe gry refleksyjne, jako narzędzia służące wyjaśnieniu analizy sytuacji decyzyjnych i racjonalnego ich podejmowania. Uzyskane wyniki będą mieć wpływ na rozwój następnych obszarów: logiki nieklasycznej, niestandardowej obliczalności, teorii decyzji, business intelligence, zastosowania metod logicznych w ekonomii, itd. Pozwoli to na opracowanie nowych narzędzi technicznych i ich implementację w systemach podejmowania decyzji. Te metody mogą modelować rzeczywistość, między innymi zjawiska ekonomiczne oraz stworzyć system obliczeniowy, który pozwala nam ulepszyć prognozowanie niestabilnych stanów i ogólnej dynamiki całego systemu oraz jego części. Zaproponowany formalizm logiczny gier refleksywnych może wyjaśnić istotę podejmowania decyzji w wypadkach tzw. ukrytych procesów "log-rolling", "side-payments" czy "package-deals". Rozpatrywane logiki nietradycyjne, korespondują z najnowszymi tendencjami społecznymi takimi jak demokracja elektroniczna. Wykorzystanie ich jako narzędzi przy tworzeniu systemów ekspertowych rokuje duże nadzieje na przyszłość.
dr Andrzej Szelc - fragment recenzji
Książka jest, moim zdaniem, udaną próbą zmierzenia się z niezwykle trudnym zagadnieniem modelowania masywnie równoległego procesu podejmowania decyzji w sytuacji wielu współzawodniczących rozwiązań alternatywnych. Metoda autora opiera się na wykorzystaniu technik pochodzących z teorii automatów komórkowych i ich wykorzystaniu w analizie masywnie równoległych decyzji refleksyjnych. Wypracowana metodologia dostarczy, w moim przekonaniu, w przyszłości wiele wzorców tego typu decyzji, które umożliwią praktyczne ich wykorzystanie m.in. w systemach wspomagania decyzji i systemach ekspertowych.
prof. Dov Gabbay (King’s College London) - fragment recenzji
W tej książce autor analizuje niekonwencjonalne logiki. Niektóre algorytmy i narzędzia logiczne, które autor otrzymał, mogą być stosowane w technologii obliczeń masywnie równoległych, takich jak obliczenia interaktywne i ekonomia behawioralna, np. w zakresie zarządzania procesami biznesowymi. Logiczny model podejmowania decyzji, który autor opracował, może zapewnić w przyszłości system możliwych zachowań dla wielu konkretnych masywnie równoległych i konkurencyjnych procesów podejmowania decyzji.
Jest ciekawą książką z wyzwaniem, obejmującą szeroką gamę niekonwencjonalnej logiki. Jest miłym dodatkiem do biblioteki każdego poważnego studenta logiki stosowanej.
Opis
- Autor
- Andrew Schumann
- ISBN
- 978-83-64286-04-09
- Okładka
- Twarda
- Ilość stron
- 340
- Rok wydania
- 2014